×

مهم ترین نکات مربوط به خرید آسانسور

admin
12 شهریور 1401
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
مهم ترین نکات مربوط به خرید آسانسور
امتیاز بدهید

خرید آسانسور با در نظر گرفتن سرعت آسانسور، تعداد توقف گاه، تجهیزات، بار نامی و نوع آن

امروزه اکثر خانه‌ها به شکل آپارتمان و ساختمان های چند طبقه در آمده اند و دیگری خبری از خانه های ویلایی حیاط دار و تک طبقه ای نیست. همین موضوع سبب شده است تا آسانسور به عنوان یکی از ضروری ترین نیازهای ساختمان های امروزی تبدیل شود. در هنگام خرید آسانسور، با توجه به رقابت شدیدی که بین فروشنده های و شرکت های تولید کننده وجود دارد، شما با تبلیغات و آگهی های زیادی مواجه می شوید. همین موضوع باعث می شود که انتخاب برای شما دشوارتر گردد. در این مطلب قصد داریم مهم ترین موارد و نکاتی که در خرید آسانسور باید به آن توجه نمایید را به شما بگوییم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

۱) مراجعه به یک شرکت آسانسوری مطمئن و معتبر

داشتن استانداردهای بین المللی و رعایت این موارد توسط شرکت های سازنده آسانسور، باعث می شود که در آینده با خرابی های پی در پی و مشکلات فنی رو به رو نشوید و ایمنی آسانسور نیز بالا باشد. شاید با انتخاب یک شرکت معتبر در ابتدا مجبور به صرف هزینه بیشتری شوید، اما ارزشش را دارد؛ زیرا علاوه بر حفظ سلامتی اهالی ساختمان، از پرداخت هزینه های خرابی آسانسور در آینده، تا حد زیادی اجتناب خواهید کرد.

برای این کار اگر قصد دارید تمامی مراحل تهیه و نصب آسانسور را به یک شرکت آسانسوری واگذار نمایید، پیشنهاد می شود که قبل از انجام هر کاری، گواهینامه ها و مدارک آن شرکت را بررسی نمایید. علاوه بر این، شرکت مورد نظر باید سابقه و رزومه خوبی داشته و مجاز و معتبر باشد. شرکت های آسانسوری باید به شما تضمین دهند که هر آنچه برای ایمنی بیشتر لازم است را انجام دهند و از هیچ چیزی دریغ نکنند، زیرا کوچک ترین خطا و اشتباهی در تهیه و نصب آسانسور، منجر به تهدید سلامتی اهالی ساختمان شده و ممکن است، علاوه بر خسارات مالی، خسارت های جبران ناپذیر جانی نیز به همراه داشته باشد.

متاسفانه برخی افراد، هنگام خرید آسانسور ارزان بودن را معیار و ملاک اول خود قرار می دهند و توجهی به سایر موارد ندارند. این را در نظر داشته باشید که هیچ ارزانی بی علت نیست!

۲) ابعاد و اندازه آسانسور

برای تعیین ابعاد و اندازه آسانسور باید شرایط ساختمان و نحوه ساخت آن را در نظر بگیرید. این مورد باید توسط شرکت آسانسوری که قصد خرید آسانسور از آن دارید، به صورت دقیق و حرفه ای انجام شود تا در نهایت بتوانید آسانسوری با ابعاد مناسب برای شما تعبیه شود.

البته ذکر این موضوع لازم است که شما تنها در صورتی می توانید آسانسوری با ابعاد دلخواه خریداری نمایید که در حال ساخت یک ساختمان جدید باشید و یا بخواهید یک چاه آسانسور حفر نمایید؛ در غیر این صورت مجبور خواهید بود که متناسب با چاه آسانسور حفر شده اندازه آسانسور را تعیین نمایید. اگر که می خواهید مطمئن باشید، آسانسوری را انتخاب نمایید که با نیازهای افراد ساختمان منطبق است، حتما مواردی همچون تعداد نفراتی که به طور منظم از آسانسور استفاده می کنند و اقلامی که با آسانسور قصد جابجایی دارند (مثل بار، ویلچیر و …) را در نظر بگیرید.

۳) گنجایش و ظرفیت آسانسور

برای تعیین ظرفیت و گنجایش آسانسور، باید تعداد واحدهای ساختمان را در نظر بگیرید. طبیعی است که هر چه تعداد واحدها و افراد بیشتر باشند، شما باید آسانسوری با ظرفیت و گنجایش بیشتری را که تحمل وزن بیشتری دارد، خریداری نمایید.

۴) توجه به استانداردهای ایمن سازی

تمامی موارد و استانداردهای ایمنی اعم از نصب زنگ هشدار، برق جایگزین و پشتیبان، تلفن ضروری داخل کابین آسانسور، ترمز استاندارد و … باید رعایت شوند تا آسانسور شما به طور کامل ایمن باشد. متاسفانه بسیاری از صاحبان ساختمان برای اینکه پول کمتری خرج کنند، موارد نجات بخش گفته شده که در هنگام نبود برق به شما کمک می کند تا مشکلی برایتان پیش نیاید و ایمنی شما حفظ شود، را اجرایی نمی کنند!

۵) قیمت و هزینه خرید آسانسور

هزینه و قیمت آسانسور با توجه به قطعات به کار رفته در آن همچون موتور، درب ها و سایر امکانات جانبی که دارد، متفاوت خواهد بود. پیشنهاد ما به شما این است که به سراغ شرکت آسانسوری بروید که بهترین خدمات و کیفیت را در ازای هزینه ای منطقی و معقول در اختیار شما قرار بدهد. البته بعید است یک شرکت معتبر و مطمئن برای کاهش هزینه ها،‌ کیفیت را پایین بیاورد.

عوامل متعدد دیگری همچون موتور گیربکس آسانسور، جنس بدنه کابین آسانسور (ام دی اف، استیل،‌ پاناروما و …) و … همگی در قیمت تمام شده آسانسور اثر گذارند. اگر به طور کلی بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم، باید بگوییم که با توجه به تجهیزات و قطعات به کار رفته در آسانسور و اینکه برند آن خارجی یا ایرانی است، قیمت آسانسورها با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان نمونه استفاده از قطعات برندهای خارجی که کیفیت بالاتری نسبت به قطعات تولید داخل دارند و همچنین انتخاب کابین از جنس استیل که بهترین نوع کابین آسانسور است، قیمت نهایی آسانسور شما را بالا می برد اما به همان اندازه نیز کیفیت آسانسور و راندمان آن را نیز افزایش می دهد.

البته شما می توانید برای قسمت کابین آسانسور، از کابین های لوکس و با تزئینات فانتزی موجود در بازار نیز استفاده نمایید. این موارد نیز هزینه نهایی آسانسور شما را بالا می برند.

۶) گارانتی و ضمانت بر روی آسانسور

با توجه به اینکه آسانسور نیاز به سرویس دوره ای دارد، به شما توصیه می کنیم هنگام خرید آسانسور به سراغ شرکتی بروید که بهترین گارانتی و خدمات پس از فروش را به شما ارائه می دهد. توجه به این مورد می تواند شما در از خرج های احتمالی در آینده نجات دهد.

۷) تجهیزات و قطعات آسانسور

حتما در هنگام خرید آسانسور، مطمئن شوید که قطعاتی که شرکت آسانسوری نصب کننده برای شما استفاده می کند، کیفیت بالایی داشته باشد. ممکن است در ابتدا کمی هزینه های شما بالا رود و اما در بلند مدت و با کاهش خرابی های احتمالی این موضوع کاملا جبران خواهد شد.

مشخصات فنی که در هنگام خرید آسانسور باید در نظر بگیرید!

یکی دیگر از موارد مهمی که هنگام خرید آسانسور اهمیت دارد و باید به آن توجه فرمایید، بررسی مشخصات فنی آسانسور است. در ادامه به طور جامع و کامل در این مورد صحبت خواهیم کرد.

۱) بررسی مشخصات فنی کابین آسانسور

همانطور که بالاتر نیز به این مورد اشاره شد، جنس کابین آسانسور با توجه به معماری ساختمان، از بین استیل، ام دی اف، نیمه استیل و … تعیین می شود. اولین بخشی که مهمانان هنگام ورود به آسانسور با آن رو به رو می شوند، کابین آسانسور است و به همین دلیل باید دارای ظاهر مناسب و جذابی باشد. البته علاوه بر زیبایی باید به وزن و کیفیت کابین نیز توجه ویژه ای داشت.

۲) توجه به سرعت آسانسور

یکی از دیگر عوامل فنی که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد، سرعت و شتاب آسانسور است. این موضوع به خصوص در برج ها و ساختمان های با تعداد طبقات زیاد از اهمیت بیشتری برخوردار است. در رابطه با سرعت آسانسور پیشنهاد می شود که به سیستم VF3 نیز توجه فرمایید. این سیستم، شتاب اولیه آسانسور را کاهش داده و به همین دلیل از خرابی های احتمالی آسانسور در آینده جلوگیری کرده و باعث افزایش طول عمر آسانسور می شود.

۳) دقت به موتور گیربکس

یکی از اشتباهات رایجی که بسیاری از افراد هنگام خرید آسانسور انجام می دهند، این است که تنها به موتور گیربکس دقت می کنند و اگر موتور گیربکس از یک برند خوب باشد، دیگر اهمیتی به سایر قطعات نمی دهند! این کار بسیار اشتباه است و شما باید در کنار اهمیتی که به موتور گیربکس می دهید، به قطعات دیگری همچون تابلو فرمان، حتی توجه بیشتری داشته باشید. پس بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که در کنار قطعات مهمی همچون موتور گیربکس، به قطعات کوچکتر و ساده تر مثل پیچ و مهره به کار رفته در آسانسور نیز دقت فرمایید تا در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

مهم ترین نکات مربوط به خرید آسانسور

عوامل موثر بر قیمت آسانسور چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی در این رابطه صحبت کنیم، باید بگوییم که عواملی همچون برند تجهیزات آسانسور، ظرفیت مورد نیاز، نوع آسانسور، ایستگاه های آسانسور و تعداد توقف، متراژ سیم بکسل و تراول، تعداد ریل، تعداد درب و میزان اتوماتیک بودن آن و … بر قیمت تمام شده آسانسور تاثیر دارند. البته در کنار این موارد، هزینه نصب و دیگر تجهیزات آسانسور را باید در نظر بگیرید.

۱) انتخاب برند خارجی و یا ایرانی

بدون شک یکی از مهم ترین عوامل بر روی قیمت خرید آسانسور، انتخاب برند ایرانی و یا خارجی برای تجهیزات آسانسور است. طبیعی است با توجه به بالا رفتن قیمت ارز، هزینه برندهای خارجی و وارداتی به نسبت تولیدات داخل گرانتر است. از مزیت هایی که استفاده از تجهیزات ایرانی دارد، این است که دیگر شما نگرانی از بابت تامین قطعات خراب شده و هزینه آن نخواهید داشت و بر روی قیمت کل نیز برای شما به صرفه تر خواهد بود؛ علاوه بر این ها از تولید ملی هم حمایت کرده اید! بنابراین ضرورت دارد که به مرغوب بودن کیفیت تجهیزات توجه زیادی داشته باشید که باعث طول عمر بیشتر آسانسور شما می شود. ممکن است تجهیزات با کیفیت در ابتدا کمی برای شما گران تر شوند، اما در طول چندین سال و عدم خرابی های متوالی برای آسانسور شما، این هزینه توجیه خواهد شد.

۲) نوع آسانسور

آسانسورها انواع مختلفی دارند که شما بنا به نیازتان باید یکی را انتخاب نمایید؛ البته این موضوع حتما باید با نظر یک کارشناس انجام شود و شما نمی توانید به صورت دلخواه و سلیقه ای این کار را انجام دهید. معمولا کارشناسان با بررسی نوع ساختمان و شرایطی که دارد، یکی از انواع آسانسورهای موجود همچون آسانسور شیشه ای و بالابرنده و یا آسانسور کششی (هیدرولیکی) را به شما پیشنهاد می دهند.

۳) درب آسانسور و میزان اتوماتیک بودن آن

از دیگر عوامل موثر بر روی قیمت آسانسور می توان به میزان اتوماتیک بودن درب آسانسور اشاره کرد. به عنوان مثال درب های غیر اتوماتیک و نیمه اتوماتیک هزینه کمتری در مقایسه با درب های تمام اتوماتیک دارند. برای کاهش هزینه ها می توایند از درب هایی که بر روی کابین طراحی می شوند استفاده کنید که هزینه آن ها کمتر است.

۴) تعداد توقف آسانسور

پر واضح است که هر چه تعداد طبقات و توقف های آسانسور بیشتر باشد، شما باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید. به طور مثال هزینه ای که یک آپارتمان ۴ طبقه باید برای نصب آسانسور پرداخت نمایند، با هزینه نصب آسانسور در یک برج ۲۵ طبقه برابر نیست! اضافه شدن تعداد توقف، میزان عملیات و تنظیمات لازم برای راه اندازی آسانسور را بالا می برد و طبیعتا قیمت هم بالا می رود. البته موارد دیگر همچون متراژ تراول کابل، تعداد درب، تعداد ریل و … نیز با افزایش تعداد توقف بیشتر می شود که آن هم هزینه های شما را افزایش می دهد.

۵) نوع کابین آسانسور

از دیگر فاکتورهایی که بر روی قیمت آسانسور اثر گذار است، نوع کابین آسانسور شماست. هر چه فضای کابین کوچک تر باشد و تعداد تراکم و ترافیک استفاده کنندگان نیز کمتر شود، هزینه شما نیز کمتر خواهد شد. علاوه بر این آسانسورهای با فضای کوچک به راحتی نصب می شوند و دردسرهای نصب را برای شما کمتر خواهند کرد.

۶) اندازه کابین آسانسور

کابین های کوچکتر به طور کلی به صرفه تر هستند و هزینه های شما را کاهش می دهند. بنابراین هر چه اندازه کابین آسانسور شما کوچکتر باشد، نصب آن راحت تر است و از نظر اقتصادی نیز برای شما به صرفه تر خواهد بود.

۷) میزان تنظیمات خودکار آسانسور (اتوماسیون)

طبیعی است هر چه سطح تنظیمات خودکار آسانسور یا همان اتوماسیون آسانسور شما بالاتر باشد، قیمت نیز بالا می رود. این مورد شامل درب ها و سایر اقدامات اتوماتیکی آسانسور است.

۸) ابعاد ساختمان

با توجه به ابعاد و نوع ساختمان شما، هزینه نصب آسانسور متفاوت خواهد بود. به طور مثال هزینه نهایی نصب آسانسور برای یک مجتمع تجاری که طبقات زیادی دارد و لازم است توقف های بیشتری داشته باشد، به مراتب بیشتر از یک آپارتمان مسکونی خواهد شد.

۹) بار نامی یا ظرفیت آسانسور

مورد دیگری که در هزینه تمام شده آسانسور تاثیر گذار است، ظرفیت آسانسور و یا همان بار نامی آسانسور است. این مورد در واقع تعداد افراد مجاز برای سوار شدن به آسانسورهای نفربر و میزان وزن بار مجاز برای حمل توسط آسانسورهای باربر است. طبیعی است هر چه ظرفیت بیشتر شود، هزینه هم بالاتر می رود. معمولا در آپارتمان های مسکونی ظرفیت آسانسور بین ۶ تا ۱۳ نفر است.

۱۰) نوع سیستم محرکه آسانسور

آسانسورها به طور کلی به دو دسته کششی و هیدرولیکی تقسیم می شوند. نیروی محرکه به وجود آمده توسط الکتروموتور با روغن در جک به کابین وارد می شوند و یا توسط گیربکس یا چرخش فلکه موتور به وسیله سیم بکسل باعث حرکت کابین می شوند. البته آسانسورهای کششی خود نیز به دو دسته گیرلس و گیربکس تقسیم می شوند. قیمت آسانسورهای گیربکسی از همه ارزان تر است و پس از آن گیرلسی قیمت به صرفه ای دارد. اما آسانسوری های هیدرولیکی از همه گران تر اند.

جالب است بدانید که طبق آمار حدود ۶۰ درصد آسانسورهای مسکونی از نوع گیربکسی اند و ۳۰ درصد نیز از نوع گیرلسی هستند و تنها ۱۰ درصد از نوع هیدرولیکی هستند.

۱۱) تعداد درب های موجود در کابین آسانسور

از دیگر موارد موثر در قیمت آسانسور می توان به تعداد درب کابین اشاره نمود. البته اکثر آسانسورها به صورت تک درب هستند اما گاهی اوقات شرایط ایجاب می کند که از آسانسورهای دو درب و حتی سه درب نیز استفاده شود. این مورد اکثرا به دلیل محدودیت معماری انجام می شود. با توجه به سختی که طراحی آسانسورهای دو و سه درب دارد، هزینه این آسانسورها به مراتب بیشتر از آسانسورهای عادی تک درب می باشد.

۱۲) محدودیت های موجود (Pitless OR Roomless)

برخی از ساختمان ها به دلیل معماری خاصی که دارند، لازم است تا هنگام نصب آسانسور تدابیر خاصی برایشان در نظر گرفته شود. به طور مثال اگر ساختمان فاقد چاهک یا Pit باشد، باید به صورت Pitless طراحی شود و اگر به صورتی باشد که در پشت بام ساختمان ایستگاه آسانسور ساخته شده باشد اما بنا به هر دلیلی نتوان فضای موتورخانه و بالاسری (Overhead) را تعبیه کرد باید نصب آسانسور را به صورت روملس (Machine Roomless) اجرا کرد.

این نوع آسانسورها به دلیل پیچیدگی طراحی و دشواری که در نصب دارند، قیمت بالایی داشته و در خرید آن باید دقت بسیاری داشته باشد.

۱۳) طرح پایانی

طراحی های پایانی آسانسورها با توجه به طراحی نهایی کابین، می توانند قیمت های متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال داشتن دیوار شیشه ای، چوبی و با نقش و نگارهای مختلف در کابین که با توجه به سلیقه شما انجام می گیرد، باعث می شود تا قیمت تمام شده آسانسور متفاوت شود.

شرکت نوآوران در زمینه نصب آسانسور در رشت – استان گیلان همراه شماست، تا با امینت کامل و طراحی متناسب با سلیقه خود را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

مهم ترین مراحل نصب آسانسور

مهم ترین مراحل نصب آسانسور

نصب و ساخت آسانسور ها برای ساخت و نصب آسانسور علاوه بر رعایت اصول اساسی، باید برنامه‌ریزی و ...
admin
30 آذر 1401
عوامل-موثر-در-تعیین-ظرفیت-کابین-آسانسور

عوامل موثر در تعیین ظرفیت کابین آسانسور

نقش طراح آسانسور برای تعیین ظرفیت آسانسور و استفاده از حداکثر فضای چاه، بسیار پررنگ است. علاوه ...
admin
06 مهر 1401
اسانسور-در-ساختمان-های-قدیمی

نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی برای مالکین به صورت یک چالش درآمده است. چرا که بسیاری ...
admin
25 تیر 1401
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader